אלי נחמיאס
משה ורטמן - ביוגרפיה
בנתיבי מאבק והגשמה
יצא לאור ספרו הביוגרפי של משה ורטמן, איש ציבור חיפאי, ח"כ בשלוש כנסות, יו"ר הקואליציה הראשונה של יצחק רבין כרוהמ"מ ומזכיר מועצת פועלי חיפה במשך שלוש קדנציות.
 
04.07.2011

ספרו הביוגרפי של משה ורטמן, יצא לאור השבוע.
הספר, האוחז בקירבו 346 עמודים הכוללים ביבליוגרפיה, מפתח שמות, צילומים היסטוריים ומסמכים מיוחדים, נכתב על ידי ד"ר אלי נחמיאס.
בספר פורש משה ורטמן, את מסלול חייו העשיר למן ילדותו בפולין בעיר טומשוב- לובלסקי, עבור המעבר לרוסיה במלחמת העולם השנייה וכלה בסאגה של עלייתו לארץ ישראל.
ב-1949 נקלט ורטמן כעובד מן המנין במפ"ח (מועצת פועלי חיפה) בה שימש בתפקידים שונים לצידו של יוסף אלמוגי, מזכיר מפ"ח דאז. ורטמן היה שותף בהמשך דרכו, במהלך כהונתו כמזכיר מפ"ח (1977-1985) בשורה של משברים תעסוקתיים ב"אתא", "סולתם", מתמ"ר, פרשת אי הקמת תחנת כוח בחיפה ועוד. טרם לכן כיהן כמזכיר מפא"י במחוז חיפה, בהטביעו את חותמו על מה שנקרא בז'רגון המפלגתי "חיפה האדומה".
בהמשך דרכו הפוליטית כיהן ורטמן ב-3 כנסות: ה-6, ה-7 וה-8. בקדנצייה האחרונה שלו כיהן כיו"ר הקואליציה הממשלתית של יצחק רבין, שכיהן אז בתפקיד רוהמ"מ; ורטמן היה עד למשברים קואליציוניים שונים ובהם פרשיית פירוק ממשלת רבין בעקבות פרשיית מטוסי F-15; ורטמן כיהן בהמשך דרכו כחבר מועצת העיר חיפה, כנציג ציבור בבית הדין הארצי לעבודה, כיו"ר המועצה למניעת תאונות בחיפה, כיו"ר המועצה הציבורית לאזרחים ותיקים בעירית חיפה, כחבר מינהלת "חברת העובדים" ועוד.
כיום מכהן משה ורטמן, כיו"ר הסתדרות הגימלאים בהסתדרות במרחב חיפה.

אלי נחמיאס
050-7294285